AE772L22-55PX-LC
Mfr.Part #
AE772L22-55PX-LC
Description
AE7 55C 55#20 PIN RECP
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Orientation :
X
Fastening Type :
Bayonet Lock
Housing Color :
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
55
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Size :
20
Datasheets
AE772L22-55PX-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE772L22-55PX-LC Overview
AE772L22-55PX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE772L22-55PX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE772L22-55PX-LC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT