AE772L22-55PW
Mfr.Part #
AE772L22-55PW
Description
AE7 55C 55#20 PIN RECP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
Orientation :
W
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
55
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating :
600VDC
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Product Status :
Active
Primary Material :
Metal
Shielding :
Shielded
Color :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
AE772L22-55PW
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE772L22-55PW Overview
AE772L22-55PW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE772L22-55PW Applications
There are a lot of Conesys
AE772L22-55PW Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER