AE772L18-11SX-LC
Mfr.Part #
AE772L18-11SX-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS INLINE
Stock
52
In Stock :
52
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Features :
Housing Color :
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
11
Shell Size - Insert :
18-11
Mounting Feature :
Orientation :
X
Active
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Bayonet Lock
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Female Sockets
Datasheets
AE772L18-11SX-LC
Conesys AE772L18-11SX-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE772L18-11SX-LC Overview
AE772L18-11SX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE772L18-11SX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE772L18-11SX-LC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT