AE772L18-11S
Mfr.Part #
AE772L18-11S
Description
CONN RCPT FMALE 11POS CRIMP
Stock
52
In Stock :
52
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shell Size, MIL :
Voltage Rating :
1000VDC
Current Rating (Amps) :
13A
Electroless Nickel
Color :
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Primary Material :
Metal
Shell Size - Insert :
18-11
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
11
Mounting Type :
Panel Mount
Features :
Datasheets
AE772L18-11S
Conesys AE772L18-11S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE772L18-11S Overview
AE772L18-11S Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE772L18-11S Applications
There are a lot of Conesys
AE772L18-11S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER