AE772L14-15S-LC
Mfr.Part #
AE772L14-15S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL-DTL-26482 Series II
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Material Flammability Rating :
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Housing Color :
Number of Positions :
15
Fastening Type :
Bayonet Lock
Type :
For Female Sockets
Datasheets
AE772L14-15S-LC
Conesys AE772L14-15S-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE772L14-15S-LC Overview
AE772L14-15S-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE772L14-15S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE772L14-15S-LC Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT