AE772L14-15PX
Mfr.Part #
AE772L14-15PX
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
15
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Mounting Type :
Panel Mount
Box
Voltage Rating :
600VDC
Primary Material :
Metal
Color :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
X
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Datasheets
AE772L14-15PX
Conesys AE772L14-15PX
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE772L14-15PX Overview
AE772L14-15PX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE772L14-15PX Applications
There are a lot of Conesys
AE772L14-15PX Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER