AE771W24-61SZ
Mfr.Part #
AE771W24-61SZ
Description
CONN RCPT FMALE 61POS CRIMP
Stock
55
In Stock :
55
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Voltage Rating :
600VDC
Shell Size - Insert :
24-61
Orientation :
Z
Shell Size, MIL :
Color :
Olive Drab
Termination :
AE771W
Primary Material :
Metal
Number of Positions :
61
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
AE771W24-61SZ
Conesys AE771W24-61SZ
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Z Bayonet Lock
AE771W24-61SZ Overview
AE771W24-61SZ Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771W24-61SZ Applications
There are a lot of Conesys
AE771W24-61SZ Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER