AE771W22-21SZ
Mfr.Part #
AE771W22-21SZ
Description
CONN RCPT FMALE 21POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Primary Material :
Metal
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
13A
Shielding :
Shielded
Voltage Rating :
1000VDC
Material Flammability Rating :
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
21
Orientation :
Z
Datasheets
AE771W22-21SZ
Conesys AE771W22-21SZ
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Z Bayonet Lock
AE771W22-21SZ Overview
AE771W22-21SZ Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771W22-21SZ Applications
There are a lot of Conesys
AE771W22-21SZ Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER