AE771W22-21S-LC
Mfr.Part #
AE771W22-21S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
AE771W
Contact Type :
Number of Positions :
21
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Bayonet Lock
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Shell Finish :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
16
Datasheets
AE771W22-21S-LC
Conesys AE771W22-21S-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE771W22-21S-LC Overview
AE771W22-21S-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771W22-21S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE771W22-21S-LC Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT