AE771W20-41SX-LC
Mfr.Part #
AE771W20-41SX-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS INLINE
Stock
10
In Stock :
10
Product Category :
Circular Connector Housings
Aluminum
Housing Color :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Size :
20
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
X
Number of Positions :
41
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
20-41
Base Product Number :
AE771W
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Features :
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
AE771W20-41SX-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Cadmium X Bayonet Lock
AE771W20-41SX-LC Overview
AE771W20-41SX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771W20-41SX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE771W20-41SX-LC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT