AE771W20-41S-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE771W20-41S-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS INLINE
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number :
AE771W
Connector Type :
Receptacle Housing
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
41
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
20-41
Features :
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Housing Color :
Olive Drab
Product Status :
Active
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Note :
Contacts Not Included
Package :
Box
Contact Size :
20
Datasheets
AE771W20-41S-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE771W20-41S-LC Overview
AE771W20-41S-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771W20-41S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE771W20-41S-LC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT