AE771W20-16SY
Mfr.Part #
AE771W20-16SY
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 16POS CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
16
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Features :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Status :
Active
Voltage Rating :
1000VDC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
Y
Primary Material :
Metal
Color :
Olive Drab
Material Flammability Rating :
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Size - Insert :
20-16
Shell Material :
Aluminum
Package :
Box
Shell Size, MIL :
Base Product Number :
AE771W
Datasheets
AE771W20-16SY
Conesys AE771W20-16SY
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Y Bayonet Lock
AE771W20-16SY Overview
AE771W20-16SY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771W20-16SY Applications
There are a lot of Conesys
AE771W20-16SY Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER