AE771W18-32SY
Mfr.Part #
AE771W18-32SY
Description
CONN RCPT FMALE 32POS CRIMP
Stock
21
In Stock :
21
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Bayonet Lock
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Voltage Rating :
600VDC
AE771W
Primary Material :
Metal
Number of Positions :
32
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Shell Size - Insert :
18-32
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
Y
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Termination :
Crimp
Datasheets
AE771W18-32SY
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Y Bayonet Lock
AE771W18-32SY Overview
AE771W18-32SY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771W18-32SY Applications
There are a lot of Conesys
AE771W18-32SY Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER