AE771W18-11S-LC
Mfr.Part #
AE771W18-11S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS INLINE
Stock
21
In Stock :
21
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
11
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Contact Size :
16
Material Flammability Rating :
Housing Color :
AE771W
Type :
For Female Sockets
MIL-DTL-26482 Series II
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
18-11
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Datasheets
AE771W18-11S-LC
Conesys AE771W18-11S-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE771W18-11S-LC Overview
AE771W18-11S-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771W18-11S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE771W18-11S-LC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT