AE771W14-19P-LC
Mfr.Part #
AE771W14-19P-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 19POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
19
Housing Color :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
20
Contact Type :
Material Flammability Rating :
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
AE771W14-19P-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE771W14-19P-LC Overview
AE771W14-19P-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771W14-19P-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE771W14-19P-LC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT