AE771W14-18PW
Mfr.Part #
AE771W14-18PW
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Active
Primary Material :
Metal
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
W
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Voltage Rating :
600VDC
Number of Positions :
18
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Datasheets
AE771W14-18PW
Conesys AE771W14-18PW
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium W Bayonet Lock
AE771W14-18PW Overview
AE771W14-18PW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771W14-18PW Applications
There are a lot of Conesys
AE771W14-18PW Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER