AE771W14-15SX-LC
Mfr.Part #
AE771W14-15SX-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Package :
Box
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
15
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
X
Contact Size :
Datasheets
AE771W14-15SX-LC
Conesys AE771W14-15SX-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Cadmium X Bayonet Lock
AE771W14-15SX-LC Overview
AE771W14-15SX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771W14-15SX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE771W14-15SX-LC Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT