AE771W14-15PZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE771W14-15PZ
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
Z
Features :
Primary Material :
Metal
Mounting Feature :
Product Status :
Active
Shell Size, MIL :
Package :
Box
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Number of Positions :
15
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Bayonet Lock
Base Product Number :
AE771W
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Voltage Rating :
600VDC
Material Flammability Rating :
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
AE771W14-15PZ
Conesys AE771W14-15PZ
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Z Bayonet Lock
AE771W14-15PZ Overview
AE771W14-15PZ Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771W14-15PZ Applications
There are a lot of Conesys
AE771W14-15PZ Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER