AE771W12-10PW-LC
Mfr.Part #
AE771W12-10PW-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 10POS INLINE
Stock
184
In Stock :
184
Product Category :
Circular Connector Housings
Package :
Box
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Base Product Number :
AE771W
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Number of Positions :
10
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
Type :
For Male Pins
Material Flammability Rating :
Orientation :
W
Shell Size - Insert :
12-10
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
20
Features :
Shell Finish :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
AE771W12-10PW-LC
Conesys AE771W12-10PW-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Cadmium W Bayonet Lock
AE771W12-10PW-LC Overview
AE771W12-10PW-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771W12-10PW-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE771W12-10PW-LC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT