AE771L24-31SY-LC
Mfr.Part #
AE771L24-31SY-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 31POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Orientation :
Y
Active
Contact Size :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
31
MIL-DTL-26482 Series II
Housing Color :
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Datasheets
AE771L24-31SY-LC
Conesys AE771L24-31SY-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 31 Positions Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE771L24-31SY-LC Overview
AE771L24-31SY-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771L24-31SY-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE771L24-31SY-LC Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT