AE771L24-31PX
Mfr.Part #
AE771L24-31PX
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
X
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
Number of Positions :
31
Current Rating (Amps) :
13A
Shielding :
Shielded
Termination :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Box
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
600VDC
Datasheets
AE771L24-31PX
Conesys AE771L24-31PX
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 31 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE771L24-31PX Overview
AE771L24-31PX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771L24-31PX Applications
There are a lot of Conesys
AE771L24-31PX Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER