AE771L22-41PX-LC
Mfr.Part #
AE771L22-41PX-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 41POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
MIL-DTL-26482 Series II
Housing Color :
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Number of Positions :
41
Contact Type :
Orientation :
X
Datasheets
AE771L22-41PX-LC
Conesys AE771L22-41PX-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE771L22-41PX-LC Overview
AE771L22-41PX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771L22-41PX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE771L22-41PX-LC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT