AE771L20-41SX
Mfr.Part #
AE771L20-41SX
Description
CONN RCPT FMALE 41POS CRIMP
Stock
56
In Stock :
56
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Active
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Orientation :
X
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
AE771L
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size - Insert :
20-41
Number of Positions :
41
MIL-DTL-26482 Series II
Voltage Rating :
600VDC
Shell Finish :
Electroless Nickel
Color :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
AE771L20-41SX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE771L20-41SX Overview
AE771L20-41SX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771L20-41SX Applications
There are a lot of Conesys
AE771L20-41SX Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER