AE771L20-41SW-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE771L20-41SW-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS INLINE
Stock
56
In Stock :
56
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Features :
Orientation :
W
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
20-41
Contact Size :
20
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type :
For Female Sockets
Mounting Feature :
Number of Positions :
41
Shell Material :
Aluminum
Product Status :
Active
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Base Product Number :
AE771L
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Receptacle Housing
Package :
Box
Datasheets
AE771L20-41SW-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE771L20-41SW-LC Overview
AE771L20-41SW-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771L20-41SW-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE771L20-41SW-LC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT