AE771L20-24P-LC
Mfr.Part #
AE771L20-24P-LC
Description
AE7 24C 24#20 PIN RECP
Stock
6
In Stock :
6
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
24
Shell Size - Insert :
20-24
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Datasheets
AE771L20-24P-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE771L20-24P-LC Overview
AE771L20-24P-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771L20-24P-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE771L20-24P-LC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT