AE771L12-10SX-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE771L12-10SX-LC
Manufacturer
Conesys
Description
AE7 10C 10#20 SKT RECP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
X
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Female Sockets
Product Status :
Active
Housing Color :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Features :
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Size :
20
Base Product Number :
AE771L
Material Flammability Rating :
Package :
Box
Number of Positions :
10
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Datasheets
AE771L12-10SX-LC
Conesys AE771L12-10SX-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE771L12-10SX-LC Overview
AE771L12-10SX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE771L12-10SX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE771L12-10SX-LC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT