AE770W24-31PX-LC
Mfr.Part #
AE770W24-31PX-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 31POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Bayonet Lock
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Base Product Number :
AE770W
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
31
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Type :
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16
Orientation :
X
Datasheets
AE770W24-31PX-LC
Conesys AE770W24-31PX-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 31 Positions Cadmium X Bayonet Lock
AE770W24-31PX-LC Overview
AE770W24-31PX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE770W24-31PX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE770W24-31PX-LC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT