AE770W22-41PW
Mfr.Part #
AE770W22-41PW
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
41
Primary Material :
Metal
Base Product Number :
AE770W
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
W
Termination :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Voltage Rating :
600VDC
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Datasheets
AE770W22-41PW
Conesys AE770W22-41PW
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium W Bayonet Lock
AE770W22-41PW Overview
AE770W22-41PW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE770W22-41PW Applications
There are a lot of Conesys
AE770W22-41PW Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER