AE770W22-21SY-LC
Mfr.Part #
AE770W22-21SY-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS INLINE
Stock
54
In Stock :
54
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
22-21
Orientation :
Y
Contact Type :
Number of Positions :
21
Contact Size :
16
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Base Product Number :
AE770W
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Receptacle Housing
MIL-DTL-26482 Series II
Type :
For Female Sockets
Datasheets
AE770W22-21SY-LC
Conesys AE770W22-21SY-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Cadmium Y Bayonet Lock
AE770W22-21SY-LC Overview
AE770W22-21SY-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE770W22-21SY-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE770W22-21SY-LC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT