AE770W20-41PX
Mfr.Part #
AE770W20-41PX
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
160
In Stock :
160
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Primary Material :
Metal
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
X
Termination :
Crimp
Voltage Rating :
600VDC
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Package :
Box
Shell Size, MIL :
Base Product Number :
AE770W
Shell Size - Insert :
20-41
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
41
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Features :
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
AE770W20-41PX
Conesys AE770W20-41PX
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium X Bayonet Lock
AE770W20-41PX Overview
AE770W20-41PX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE770W20-41PX Applications
There are a lot of Conesys
AE770W20-41PX Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER