AE770W14-15SZ
Mfr.Part #
AE770W14-15SZ
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 15POS CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
600VDC
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
15
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Type :
Panel Mount
Primary Material :
Metal
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Product Status :
Active
Termination :
Crimp
Base Product Number :
AE770W
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Features :
Orientation :
Z
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Package :
Box
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
AE770W14-15SZ
Conesys AE770W14-15SZ
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Z Bayonet Lock
AE770W14-15SZ Overview
AE770W14-15SZ Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE770W14-15SZ Applications
There are a lot of Conesys
AE770W14-15SZ Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER