AE770W14-12PX
Mfr.Part #
AE770W14-12PX
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Stock
563
In Stock :
563
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Package :
Box
Termination :
Orientation :
X
Features :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Voltage Rating :
600VDC
Shell Size - Insert :
14-12
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Olive Drab
Primary Material :
Metal
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
12
Shell Size, MIL :
Base Product Number :
AE770W
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
AE770W14-12PX
Conesys AE770W14-12PX
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium X Bayonet Lock
AE770W14-12PX Overview
AE770W14-12PX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE770W14-12PX Applications
There are a lot of Conesys
AE770W14-12PX Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER