AE770L24-61S-LC
Mfr.Part #
AE770L24-61S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS INLINE
Stock
13
In Stock :
13
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
24-61
Bayonet Lock
Contact Size :
20
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
61
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Base Product Number :
AE770L
Datasheets
AE770L24-61S-LC
Conesys AE770L24-61S-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE770L24-61S-LC Overview
AE770L24-61S-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE770L24-61S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE770L24-61S-LC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT