AE770L24-31SX-LC
Mfr.Part #
AE770L24-31SX-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 31POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Electroless Nickel
Base Product Number :
AE770L
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Number of Positions :
31
Orientation :
X
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Contact Size :
16
MIL-DTL-26482 Series II
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
AE770L24-31SX-LC
Conesys AE770L24-31SX-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 31 Positions Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE770L24-31SX-LC Overview
AE770L24-31SX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE770L24-31SX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE770L24-31SX-LC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT