AE770L24-31SW-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE770L24-31SW-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG FMALE 31POS INLINE
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
31
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Product Status :
Active
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Package :
Box
Shell Size, MIL :
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
Features :
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Housing Color :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number :
AE770L
Orientation :
W
Datasheets
AE770L24-31SW-LC
Conesys AE770L24-31SW-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 31 Positions Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE770L24-31SW-LC Overview
AE770L24-31SW-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE770L24-31SW-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE770L24-31SW-LC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT