AE770L22-21S-LC
Mfr.Part #
AE770L22-21S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS INLINE
Stock
25
In Stock :
25
Number of Positions :
21
Contact Size :
16
Shell Size, MIL :
Shell Size - Insert :
22-21
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Type :
For Female Sockets
Datasheets
AE770L22-21S-LC
Conesys AE770L22-21S-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE770L22-21S-LC Overview
AE770L22-21S-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE770L22-21S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE770L22-21S-LC Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT