AE770L18-11PZ-LC
Mfr.Part #
AE770L18-11PZ-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 11POS INLINE
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Number of Positions :
11
Type :
For Male Pins
Orientation :
Z
Datasheets
AE770L18-11PZ-LC
Conesys AE770L18-11PZ-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Electroless Nickel Z Bayonet Lock
AE770L18-11PZ-LC Overview
AE770L18-11PZ-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE770L18-11PZ-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE770L18-11PZ-LC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT