AE156T25B46PB-LC
Mfr.Part #
AE156T25B46PB-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG MALE 46POS PNL MT
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-38999 Series I
Package :
Box
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
B
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Base Product Number :
AE156T
Features :
Type :
For Male Pins
Material Flammability Rating :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium
Ingress Protection :
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
Mounting Type :
Panel Mount
Product Status :
Active
Datasheets
AE156T25B46PB-LC
Conesys AE156T25B46PB-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 46 (44 + 2 Coax) Positions Cadmium B Bayonet Lock
AE156T25B46PB-LC Overview
AE156T25B46PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE156T25B46PB-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE156T25B46PB-LC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT