AE156T23B21PA-LC
Mfr.Part #
AE156T23B21PA-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Contact Size :
16
Mounting Type :
Panel Mount
Package :
Box
Shell Material :
Aluminum
Material Flammability Rating :
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
Base Product Number :
AE156T
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Features :
Series :
MIL-DTL-38999 Series I
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Cadmium
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
21
Shielding :
Shielded
Product Status :
Active
Type :
For Male Pins
Datasheets
AE156T23B21PA-LC
Conesys AE156T23B21PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 21 Positions Cadmium A Bayonet Lock
AE156T23B21PA-LC Overview
AE156T23B21PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I series
AE156T23B21PA-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE156T23B21PA-LC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT