ADSP-2184LBSTZ-160
Mfr.Part #
ADSP-2184LBSTZ-160
Package / Case
100-LQFP
Description
IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP
Series :
ADSP-21xx
RAM (words) :
Terminal Position :
QUAD
Min Supply Voltage :
3V
Memory Type :
ROMless
Supply Voltage :
3.3V
Data Bus Width :
16b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
ADSP-2184
RAM Size :
20kB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Internal Bus Architecture :
Multiple
Terminal Pitch :
0.5mm
Type :
FIXED POINT
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
8 Weeks
Barrel Shifter :
yes
Number of Pins :
100
Boundary Scan :
External
Width :
14mm
Max Supply Voltage :
3.6V
Integrated Cache :
No
Frequency :
40MHz
Voltage - I/O :
3.30V
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Length :
14mm
Memory Size :
13kB
ROM Programmability :
Flash
Number of I/O :
13
Tray
Height :
1.45mm
Pin Count :
100
Low Power Mode :
yes
Radiation Hardening :
Package / Case :
100-LQFP
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 days ago)
Interface :
Host Interface, Serial Port
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Timers/Counters :
1
Operating Supply Voltage :
3.3V
Number of External Interrupts :
6
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
Lead Free :
Contains Lead
Pbfree Code :
Analog Devices, Inc. ADSP-2184LBSTZ-160
DSP Analog Devices, Inc. ADSP-2184LBSTZ-160 Overview
ADSP-2184LBSTZ-160 Features
This DSP controller boasts a range of features that underscore its utility and efficiency. It includes a high-speed 160 MHz core, providing rapid data processing capabilities essential for real-time applications. With integrated memory and a variety of peripherals, the ADSP-2184LBSTZ-160 is well-suited for handling complex algorithms and multitasking environments. Its low power design ensures that it is not only powerful but also economical, minimizing energy consumption while maximizing performance.