ADSP-21161NYCAZ110
Mfr.Part #
ADSP-21161NYCAZ110
Package / Case
225-BGA, CSPBGA
Description
IC DSP CONTROLLER 32BIT 225BGA
DSP (Digital Signal Processors)
Data Bus Width :
32b
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
JESD-609 Code :
e1
Bit Size :
32
RAM Size :
128kB
Address Bus Width :
24
Boundary Scan :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C TC
Low Power Mode :
No
Min Supply Voltage :
1.71V
Barrel Shifter :
yes
Number of Terminations :
225
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
3A991.A.2
Clock Rate :
110MHz
HTS Code :
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Supplies :
1.83.3V
Base Part Number :
ADSP-21161
Supply Voltage :
1.8V
Interface :
Host Interface, Link Port, Serial Port
Series :
SHARC®
Voltage - I/O :
3.30V
Voltage - Core :
1.80V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Supply Voltage :
1.89V
Pin Count :
225
Type :
Floating Point
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Max Supply Voltage :
3.47V
Mount :
Tray
Terminal Form :
Ball
Core Architecture :
SHARC
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Pitch :
1mm
RAM (words) :
Non-Volatile Memory :
External
Frequency :
100MHz
Length :
17mm
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Pins :
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Internal Bus Architecture :
Multiple
Supply Current-Max :
965mA
Memory Size :
1Mb
Package / Case :
225-BGA, CSPBGA
Height Seated (Max) :
1.85mm