ADP151ACBZ-2.6-R7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADP151ACBZ-2.6-R7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
4-WFBGA, WLCSP
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.6V 200MA 4WLCSP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Quiescent Current :
10μA
Number of Outputs :
1
Min Input Voltage :
2.2V
Control Features :
Enable
Terminal Position :
BOTTOM
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Max Supply Current :
350μA
Length :
0.76mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Type :
FIXED
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Number of Regulators :
1
Max Output Current :
200mA
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 200mA
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
Qualification Status :
Not Qualified
Width :
0.76mm
Output Voltage 1 :
2.6V
Number of Functions :
Number of Terminations :
4
Current - Supply (Max) :
350μA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Dropout Voltage1-Nom :
0.135V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Ball
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
ADP151
Input Voltage Absolute-Max :
6.5V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
70dB
Output Configuration :
Positive
Factory Lead Time :
14 Weeks
Current - Quiescent (Iq) :
20μA
Lead Free :
Contains Lead
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Pins :
4
JESD-609 Code :
e1
Output Voltage :
2.6V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Operating Supply Current :
265μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
Nominal Supply Current :
265μA
Height Seated (Max) :
0.66mm
Dropout Voltage :
135mV
Package / Case :
4-WFBGA, WLCSP
Min Current Limit :
220mA
Accuracy :
1 %
Datasheets
ADP151ACBZ-2.6-R7
Analog Devices, Inc. ADP151ACBZ-2.6-R7
Enable Fixed ADP151 PMIC 4 4-WFBGA, WLCSP
ADP151ACBZ-2.6-R7 Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a 4-WFBGA, WLCSP case with the integrated voltage regulator. There are 4 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~125°C degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. It has a total of 4 pins on IC voltage regulator. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. There are 4 pins on the chip. It is ADP151 for this regulator, just for your information. In order to meet the operating requirements of the regulator, its maximal output current reaches 200mA. It operates in the 10μA Quiescent Current state. A supply current of 265μA is used to power the IC regulator.
ADP151ACBZ-2.6-R7 Features
135mV dropout voltage