ADG902BRM-500RL7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADG902BRM-500RL7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
WIDEBAND SPST SWITCH
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
RF Switches
Reach Compliance Code :
Unknown
RF/Microwave Device Type :
DIVERSITY SWITCH
Rochester Electronics LLC
Topology :
Reflective
Features :
Product Status :
Active
Isolation :
37dB
Voltage - Supply :
1.65V ~ 2.75V
Impedance :
50Ohm
Construction :
COMPONENT
Operating Frequency-Max :
2500 MHz
IIP3 :
36dBm
P1dB :
17dBm
Pbfree Code :
No
Insertion Loss :
0.8dB
Characteristic Impedance :
50 Ω
RF Type :
GENERAL PURPOSE
Input Power-Max (CW) :
17.99 dBm
Power Dissipation :
2.5 µW
Series :
ADG902
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Pins :
8
Test Frequency :
1GHz
Package / Case :
Operating Supply Voltage :
2.75 V
Circuit :
SPST
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package :
8-MSOP
Frequency Range :
DC ~ 2.5GHz
RoHS :
Compliant
Bandwidth :
4.5 GHz