ADG901BRM-500RL7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADG901BRM-500RL7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
WIDEBAND SPST SWITCH
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
RF Switches
Package :
Bulk
Pbfree Code :
No
Topology :
Absorptive
Voltage - Supply :
1.65V ~ 2.75V
Characteristic Impedance :
50 Ω
Features :
Supplier Device Package :
8-MSOP
Number of Pins :
8
Rochester Electronics LLC
Terminal Finish :
TIN LEAD
Insertion Loss :
0.8dB
Circuit :
SPST
Construction :
COMPONENT
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Unknown
Input Power-Max (CW) :
17.99 dBm
Package / Case :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
IIP3 :
36dBm
Lead Free :
Contains Lead
Impedance :
50Ohm
RoHS :
Compliant
Isolation :
37dB
Frequency Range :
DC ~ 2.5GHz
P1dB :
17dBm
Bandwidth :
4.5 GHz
Series :
RF/Microwave Device Type :
DIVERSITY SWITCH
Operating Supply Voltage :
2.75 V