ADG1409SRUZ-EP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADG1409SRUZ-EP
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MULTIPLEXER 4X1 16TSSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Switch-on Time-Max :
440ns
Switch Circuit :
SP4T
On-state Resistance Match-Nom :
0.3Ohm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Charge Injection :
-50pC
Number of Circuits :
2
Bandwidth :
115MHz
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :
14pF 40pF
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 months ago)
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
4:1
Pin Count :
16
Off-state Isolation-Nom :
70 dB
JESD-609 Code :
e4
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
5V~16.5V ±4.5V~16.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
5mm
Supply Voltage :
5V
Crosstalk :
-70dB @ 1MHz
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
16
Terminal Pitch :
0.65mm
Surface Mount :
yes
Package / Case :
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface :
Parallel
Number of Pins :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Analog IC - Other Type :
SINGLE-ENDED MULTIPLEXER
Base Part Number :
ADG1409
Terminal Form :
Gull wing
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Leakage (IS(off)) (Max) :
200pA
Pbfree Code :
No
Switch Time (Ton, Toff) (Max) :
120ns, 120ns
Switch-off Time-Max :
370ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :
200m Ω (Typ)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
On-State Resistance (Max) :
4.7ohm
Number of Channels :
4
Power Dissipation :
4.9mW
Datasheets
ADG1409SRUZ-EP
Introducing Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Analog Devices, Inc. ADG1409SRUZ-EP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:115MHz, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:16, Package / Case:16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Pins:16, Operating Temperature:-55°C~125°C, Base Part Number:ADG1409, Number of Channels:4, ADG1409SRUZ-EP pinout, ADG1409SRUZ-EP datasheet PDF, ADG1409SRUZ-EP amp .Beyond Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Analog Devices, Inc. ADG1409SRUZ-EP ,we also offer MC74HC4051ADR2G, CD4052BM96, SN74HC4066DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. ADG1409SRUZ-EP
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Analog Devices, Inc. ADG1409SRUZ-EP Overview
ADG1409SRUZ-EP Features
The ADG1409SRUZ-EP boasts several key features that make it an ideal solution for various applications. These include a low on-resistance (typically 4.5 ohms), a wide operating voltage range of ±5V to ±16.5V, and TTL/CMOS-compatible digital inputs. Additionally, its enhanced electrostatic discharge (ESD) protection ensures long-term reliability and robustness under harsh conditions. The device is packaged in a compact 16-TSSOP, optimizing board space without compromising performance.