ADG1206YRUZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADG1206YRUZ
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MULTIPLEXER 16X1 28TSSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Termination :
SMD/SMT
Off-state Isolation-Nom :
85 dB
Analog IC - Other Type :
SINGLE-ENDED MULTIPLEXER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
28
Operating Supply Voltage :
12V
Width :
4.4mm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :
3.5 Ω
Contact Plating :
Tin
Pin Count :
28
Max Dual Supply Voltage :
16.5V
ECCN Code :
EAR99
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
16:1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-15V
Supply Voltage :
15V
Operating Supply Current :
420µA
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
6.3mW
Current - Leakage (IS(off)) (Max) :
200pA
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Min Supply Voltage :
5V
Interface :
Parallel
Power Dissipation :
6.3mW
Min Dual Supply Voltage :
5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Manufacturer Package Identifier :
RU-28
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
Number of Circuits :
1
Packaging :
Tube
Bandwidth :
280MHz
On-state Resistance Match-Nom :
3.5Ohm
Supply Current-Max (Isup) :
0.42mA
Switch Time (Ton, Toff) (Max) :
95ns, 100ns
Length :
9.7mm
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
5V~16.5V ±5V~16.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :
2pF 12pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
26 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
Switching :
BREAK-BEFORE-MAKE
Base Part Number :
ADG1206
Charge Injection :
0.5pC
On-State Resistance (Max) :
200Ohm
Number of Channels :
16
Height :
1.05mm
Signal Current-Max :
0.03A
Surface Mount :
yes
Resistance :
120Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
Crosstalk :
-85dB @ 1MHz
Dual Supply Voltage :
15V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Lead Free :
Contains Lead
Max Supply Voltage :
16.5V
Pbfree Code :
No
Nominal Supply Current :
260μA
Turn-Off Delay Time :
85 ns
Datasheets
ADG1206YRUZ
Introducing Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Analog Devices, Inc. ADG1206YRUZ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Package / Case:28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Pins:28, Bandwidth:280MHz, Base Part Number:ADG1206, Number of Channels:16, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, ADG1206YRUZ pinout, ADG1206YRUZ datasheet PDF, ADG1206YRUZ amp .Beyond Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Analog Devices, Inc. ADG1206YRUZ ,we also offer MC74HC4051ADR2G, CD4052BM96, SN74HC4066DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. ADG1206YRUZ
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Analog Devices, Inc. ADG1206YRUZ Overview
ADG1206YRUZ Features
  • 16:1 single-ended signal routing capability
  • Low on-resistance (< 4.5Ω) ensures minimal signal distortion
  • Wide operating voltage range from ±5V to ±18V or single +10V to +36V
  • TTL/CMOS-compatible control logic
  • Robust 28-TSSOP packaging for enhanced durability
  • High ESD protection (2 kV HBM)