ADG1313YRZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADG1313YRZ
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Min Supply Voltage :
5V
Mounting Type :
Surface Mount
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :
5 Ω
Number of Functions :
4
Switching :
BREAK-BEFORE-MAKE
Pbfree Code :
No
Lead Free :
Contains Lead
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 weeks ago)
Number of Channels :
4
Turn-Off Delay Time :
50 ns
Off-state Isolation-Nom :
80 dB
Supply Type :
Dual, Single
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
1:1
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Switch Circuit :
SPST - NO/NC
Test Frequency :
1MHz
REACH SVHC :
No SVHC
Output :
SEPARATE OUTPUT
On-state Resistance Match-Nom :
5Ohm
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
16
Power Dissipation :
4.8mW
Max Supply Voltage :
16.5V
Switch-on Time-Max :
180ns
Operating Supply Voltage :
12V
Min Dual Supply Voltage :
5V
Drain to Source Resistance :
130Ohm
Turn On Delay Time :
125 ns
Max Power Dissipation :
4.8mW
Dual Supply Voltage :
15V
Resistance :
200Ohm
Supply Voltage :
15V
On-State Resistance (Max) :
200Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
10mm
Switch-off Time-Max :
60ns
Terminal Pitch :
1.27mm
Packaging :
Tube
Base Part Number :
ADG1313
Switch Time (Ton, Toff) (Max) :
125ns, 50ns
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
Charge Injection :
2pC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Crosstalk :
-90dB @ 1MHz
Number of Terminations :
16
Max Supply Current :
380μA
Number of Pins :
Width :
4mm
Current - Leakage (IS(off)) (Max) :
10nA
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :
5pF 5pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
12V ±15V
Height :
1.5mm
Terminal Form :
Gull wing
Throw Configuration :
SPST
Bandwidth :
600MHz
Max Dual Supply Voltage :
16.5V
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Interface :
Parallel
Datasheets
ADG1313YRZ
Introducing Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Analog Devices, Inc. ADG1313YRZ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Channels:4, Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Output:SEPARATE OUTPUT, Base Part Number:ADG1313, Number of Terminations:16, Number of Pins:16, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Bandwidth:600MHz, ADG1313YRZ pinout, ADG1313YRZ datasheet PDF, ADG1313YRZ amp .Beyond Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Analog Devices, Inc. ADG1313YRZ ,we also offer MC74HC4051ADR2G, CD4052BM96, SN74HC4066DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. ADG1313YRZ
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Analog Devices, Inc. ADG1313YRZ Overview
ADG1313YRZ Features
The ADG1313YRZ features four independently controllable single-pole, single-throw switches, which offer exceptional design flexibility. Key features include a wide supply voltage range of ±5 V to ±22 V, low on-resistance, and a low charge injection. This makes the ADG1313YRZ particularly effective in reducing signal integrity issues and power consumption, which are crucial in many advanced electronic designs. Additionally, its extended temperature range and enhanced ESD (Electrostatic Discharge) protection make it a reliable choice for both industrial and commercial applications.