ACT108-800EEP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT108-800EEP
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet
Download
Description
TRIAC SENS GATE 800V 0.8A TO-92
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Operating Temperature :
125°C TJ
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1V
Current - Hold (Ih) (Max) :
20mA
Configuration :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
13A 14.3A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
800mA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Base Part Number :
ACT108-800
Voltage - Off State :
800V
Datasheets
ACT108-800EEP
WeEn Semiconductors Co., Ltd ACT108-800EEP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    ESDALD18BC/SOD323/REEL 7" Q1/T1
    THREE PHASE RECTIFIER BRIDGE
    DIODE ARRAY SCHOT 100V 10A D2PAK
    DIODE ARRAY GP 600V 20A TO220-3
    DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB