ACT102H-600D,118
Mfr.Part #
ACT102H-600D,118
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
TRIAC SENS GATE 600V 0.2A 8SO
Stock
425
In Stock :
425
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Current - Hold (Ih) (Max) :
20mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
8A 8.8A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
ACT102
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
900mV
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Operating Temperature :
125°C TJ
Trigger Device Type :
Triac
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
200mA
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Off State :
600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5mA
Configuration :
Single
Datasheets
ACT102H-600D,118
Introducing Thyristors - TRIACs WeEn Semiconductors Co., Ltd ACT102H-600D,118 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:ACT102, Operating Temperature:125°C TJ, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, ACT102H-600D,118 pinout, ACT102H-600D,118 datasheet PDF, ACT102H-600D,118 amp .Beyond Thyristors - TRIACs WeEn Semiconductors Co., Ltd ACT102H-600D,118 ,we also offer Q4010L5TP, Q6006LH4TP, Q6006LH4, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
WeEn Semiconductors Co., Ltd ACT102H-600D,118
Manufacturer related products
    ESDALD18BC/SOD323/REEL 7" Q1/T1
    THREE PHASE RECTIFIER BRIDGE
    DIODE ARRAY SCHOT 100V 10A D2PAK
    DIODE ARRAY GP 600V 20A TO220-3
    DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB