ACM70V-701-2PL-TL00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACM70V-701-2PL-TL00
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Horizontal, 4 J-Lead
Datasheet
Download
Description
CMC 4A 2LN 700 OHM SMD AEC-Q200
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Common Mode Chokes
Ratings :
AEC-Q200
Published :
RMS Current (Irms) :
4A
Current Rating :
4A
DC Current :
4A
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Series :
ACM-V
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
6.2mm
Current :
4A
Case Code (Metric) :
Max DC Current :
4A
Test Frequency :
100MHz
Insulation Resistance :
10MOhm
Number of Lines :
2
Number of Pins :
4
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
9 Weeks
Core Material :
Ferrite
Height (Max) :
0.138 3.50mm
Impedance @ Frequency :
700Ohms @ 100MHz
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series Resistance :
15mOhm
Package / Case :
Horizontal, 4 J-Lead
Voltage - Rated AC :
80V
Size / Dimension :
0.276Lx0.236W 7.00mmx6.00mm
Impedance :
700Ohm
DC Resistance (DCR) (Max) :
15mOhm
Height :
3.5mm
Filter Type :
Power Line
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
7mm
Width :
5.9944mm
Current Rating (Max) :
4A
Composition :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
80V
Min Operating Temperature :
-40°C
TDK Corporation ACM70V-701-2PL-TL00
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 90 OHM SMD
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 120 OHM SMD
    CMC 280MA 2LN 370 OHM SMD
    CMC 230MA 2LN 1KOHM SMD AEC-Q200
    CMC 350MA 2LN 250 OHM SMD